Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce impozite platesc la pfa pensionar?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce impozite platesc la pfa pensionar?

Am pfa .sunt pensionar .am realizat pe 2018 = 160000 lei.ce impozite platesc?
george-neagu, moderator
In cazul dumneavoastra platiti impozitul pe venit 10% aplicat la venitul anual net. Venitul anual net este venitul anual brut incasat - cheltuielile anuale deductibile platite.
Mai platiti cass 10% aplicat la plafonul celor 12 salarii minime brute adica in acest an plafonul este 22800 lei daca venitul anual brut incasat - cheltuielile anuale deductibile platite fara plata la cass, este peste plafonul de 22800 lei.