Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica 2019
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica 2019

Ce impozite trebuiesc platite de PFA inreg cu venituri in sistem real?

Multumesc
george-neagu, moderator
Impozitul pe venit de 10% aplicat la venitul net anual adica venit anual brut incasat - cheltuieli deductibile anuale platite.
Separat, daca venitul net anual este peste valoarea plafonului celor 12 salarii minime brute pe economie, (salariul minim brut in acest an este 2080 lei) veti plati si cass 10% si cas 25% aplicate la valoarea plafonului.
venitul net realizat este de 6580 lei cit platesc la sanatate 10 % aferent sumei de 6580 ?

multumesc
Daca acest venit este aferent anului 2018, pentru ca venitul net realizat este sub plafonul de 22800 lei, nu sunteti obligat sa platiti cass si cas.