avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica 2019
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica 2019

Ce impozite trebuiesc platite de PFA inreg cu venituri in sistem real?

Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 20 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:00, 21 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Impozitul pe venit de 10% aplicat la venitul net anual adica venit anual brut incasat - cheltuieli deductibile anuale platite.
Separat, daca venitul net anual este peste valoarea plafonului celor 12 salarii minime brute pe economie, (salariul minim brut in acest an este 2080 lei) veti plati si cass 10% si cas 25% aplicate la valoarea plafonului.
venitul net realizat este de 6580 lei cit platesc la sanatate 10 % aferent sumei de 6580 ?

multumesc
Daca acest venit este aferent anului 2018, pentru ca venitul net realizat este sub plafonul de 22800 lei, nu sunteti obligat sa platiti cass si cas.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce impozite platesc la pfa pensionar? VLADU IULIANA VLADU IULIANA Am pfa .sunt pensionar .am realizat pe 2018 = 160000 lei.ce impozite platesc? (vezi toată discuția)
Cas/cass declarație unica 2019 pobosa pobosa Bună, Am observat niște câmpuri noi în declarația unica pe 2019, mai exact la calculare CAS/CASS sunt câmpuri obligatorii și care nu accepta valori ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa dascaluflorin dascaluflorin Buna ziua. Doresc sa infiintez un PFA, mai exact un magazin online pentru vanzarea de articole vestimentare si accesorii, si as dori sa stiu daca este ... (vezi toată discuția)