Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Radiere a unui i.f.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Radiere a unui i.f.

Bună ziua, am facut o cerere de radiere a unui i.f. neplatitor de tva la registrul comertului ,am ramas in raportul de gestiune cu o valoare de 4000 lei ,ce pot sa fac acum? Multumesc
george-neagu, moderator
Adica aveti marfa sau alte bunuri pe IF pe care trebuie sa le vindeti catre dumneavoastra cu factura si bon fiscal de la casa de marcat daca ai folosit asa ceva sau cu factura si chtanta. Apoi veti completa si depune declaratia unica Mai inainte de depunerea declaratei veti apela la o firma specializata daca ati avut casa de marcat pentru extragerea memoriei fiscale si defiscalizare de la finante.
george-neagu, moderator
Cererea e făcută cu data de24.09.2018 iar pe data de 26.09.2018 devine radiata de la registrul comertului, eu pot face operatiunea pe casă de marcat azi pe data de 25.09.2018 cu vanzarea mie a marfii? cu o zi anaintea radierii ?Este i.f.cu doi asociatii
Da, puteti.
george-neagu, moderator