Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Rectificare releveu casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Rectificare releveu casa

Buna ziua
Detin o casa compusa din 2 corpuri , unul din ele fiind construit ulterior constructiei corpului 1 , cu o alta autorizatie .
Anul trecut am incercat sa intabulez acest corp 2 , motiv pentru care am apelat la un cadastrist . Acesta a facut masuratori la fata locului si m-a trimis la primarie cu schitele , pentru eliberare certificat de atestare edificare constructie.
Anul acesta am decis sa fac releveu pentru intreaga casa ( deci inclusiv pentru corpul 1 ) si am ales un alt cadastrist. Acesta a constatat ca masuratorile primului cadastrist erau eronate si a refacut releveele pe ambele corpuri , cu suprafetele corecte .
Lucrarea a fost respinsa de CF pe motiv ca au nevoie ca Primaria sa rectifice certificatul de edificare constructie emis anul trecut, si sa treaca noile suprafete . Cei de la primarie imi spun ca este ilegal sa faca asta , tinand cont ca la acel moment au emis actul in baza unor schite vizate de cadastrist .
In acest moment eu sunt cu lucrarea blocata , si nu stiu ce sa fac pentru a putea avea releveu .

Ma poate ajuta cineva cu o solutie ?

Concluzia este ca primul cadastrist a gresit , insa nu stiu daca ajuta cu ceva daca acesta isi recunoaste greseala.

Multumesc anticipat
Buna ziua

Nu are nimeni un raspuns la problema de mai jos ?

Multumesc

mariusionutvoinea a scris:

Buna ziua
Detin o casa compusa din 2 corpuri , unul din ele fiind construit ulterior constructiei corpului 1 , cu o alta autorizatie .
Anul trecut am incercat sa intabulez acest corp 2 , motiv pentru care am apelat la un cadastrist . Acesta a facut masuratori la fata locului si m-a trimis la primarie cu schitele , pentru eliberare certificat de atestare edificare constructie.
Anul acesta am decis sa fac releveu pentru intreaga casa ( deci inclusiv pentru corpul 1 ) si am ales un alt cadastrist. Acesta a constatat ca masuratorile primului cadastrist erau eronate si a refacut releveele pe ambele corpuri , cu suprafetele corecte .
Lucrarea a fost respinsa de CF pe motiv ca au nevoie ca Primaria sa rectifice certificatul de edificare constructie emis anul trecut, si sa treaca noile suprafete . Cei de la primarie imi spun ca este ilegal sa faca asta , tinand cont ca la acel moment au emis actul in baza unor schite vizate de cadastrist .
In acest moment eu sunt cu lucrarea blocata , si nu stiu ce sa fac pentru a putea avea releveu .

Ma poate ajuta cineva cu o solutie ?

Concluzia este ca primul cadastrist a gresit , insa nu stiu daca ajuta cu ceva daca acesta isi recunoaste greseala.

Multumesc anticipat