avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Rectificare releveu casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Rectificare releveu casa

Buna ziua
Detin o casa compusa din 2 corpuri , unul din ele fiind construit ulterior constructiei corpului 1 , cu o alta autorizatie .
Anul trecut am incercat sa intabulez acest corp 2 , motiv pentru care am apelat la un cadastrist . Acesta a facut masuratori la fata locului si m-a trimis la primarie cu schitele , pentru eliberare certificat de atestare edificare constructie.
Anul acesta am decis sa fac releveu pentru intreaga casa ( deci inclusiv pentru corpul 1 ) si am ales un alt cadastrist. Acesta a constatat ca masuratorile primului cadastrist erau eronate si a refacut releveele pe ambele corpuri , cu suprafetele corecte .
Lucrarea a fost respinsa de CF pe motiv ca au nevoie ca Primaria sa rectifice certificatul de edificare constructie emis anul trecut, si sa treaca noile suprafete . Cei de la primarie imi spun ca este ilegal sa faca asta , tinand cont ca la acel moment au emis actul in baza unor schite vizate de cadastrist .
In acest moment eu sunt cu lucrarea blocata , si nu stiu ce sa fac pentru a putea avea releveu .

Ma poate ajuta cineva cu o solutie ?

Concluzia este ca primul cadastrist a gresit , insa nu stiu daca ajuta cu ceva daca acesta isi recunoaste greseala.

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: mariusionutvoinea , utilizator 12:51, 3 Octombrie 2018
Buna ziua

Nu are nimeni un raspuns la problema de mai jos ?

Multumesc

mariusionutvoinea a scris:

Buna ziua
Detin o casa compusa din 2 corpuri , unul din ele fiind construit ulterior constructiei corpului 1 , cu o alta autorizatie .
Anul trecut am incercat sa intabulez acest corp 2 , motiv pentru care am apelat la un cadastrist . Acesta a facut masuratori la fata locului si m-a trimis la primarie cu schitele , pentru eliberare certificat de atestare edificare constructie.
Anul acesta am decis sa fac releveu pentru intreaga casa ( deci inclusiv pentru corpul 1 ) si am ales un alt cadastrist. Acesta a constatat ca masuratorile primului cadastrist erau eronate si a refacut releveele pe ambele corpuri , cu suprafetele corecte .
Lucrarea a fost respinsa de CF pe motiv ca au nevoie ca Primaria sa rectifice certificatul de edificare constructie emis anul trecut, si sa treaca noile suprafete . Cei de la primarie imi spun ca este ilegal sa faca asta , tinand cont ca la acel moment au emis actul in baza unor schite vizate de cadastrist .
In acest moment eu sunt cu lucrarea blocata , si nu stiu ce sa fac pentru a putea avea releveu .

Ma poate ajuta cineva cu o solutie ?

Concluzia este ca primul cadastrist a gresit , insa nu stiu daca ajuta cu ceva daca acesta isi recunoaste greseala.

Multumesc anticipat


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Corelare doc cadastrala - autorizație Davluy Davluy Dorim sa cumpărăm o casa prin credit bancar dar s a constatat ca doc cadastrala nu bate cu autorizația , suprafețele din releveu / doc sunt mai mari ... (vezi toată discuția)
Intabulare constructie mariaA60 mariaA60 Buna seara, ma confrunt cu urmatoarea problema: vreau sa depun dosarul la cadastru pentru intabulare constructie casa iar certificatul de edificare eliberat de ... (vezi toată discuția)
Suprafata gresita in contract de vanzare-cumparare dara25 dara25 Buna, Am nevoie de o informatie, va rog. Avem aprobare pentru credit de prima casa si am gasit un apartament care in contractul de vanzare - cumparare are ... (vezi toată discuția)