avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C f s
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C f s

Buna , o firma te poate trece in concediul fara salariu fara sa notifice angajatul??
Cel mai recent răspuns: Alexmio , utilizator 21:44, 8 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acordarea CFP se poate face la initiativa fiecareia dintre parti si nu prin obligarea uneia ..

In practica, CFP se acorda la solicitarea angajatului si nicidecum nu poate fi impus de catre angajator... daca nu are de munca, angajatorul are posibilitatea de a va trimite in "somaj tehnic".
Multumesc pentru raspuns , deci nu se poate obliga sau fara o notificare scrisa.
Astazi cand am semnat statul de plata am vazut ca deja eram trecuta in cfs, ca sa primesc banii m-a pus sa semnez offf in ce tara mai traim, mai e si expert contabil pe deasupra va dati seama ce inginerii financiare face cu alte firme ....

Cornel Vasile a scris:

Acordarea CFP se poate face la initiativa fiecareia dintre parti si nu prin obligarea uneia ..

In practica, CFP se acorda la solicitarea angajatului si nicidecum nu poate fi impus de catre angajator... daca nu are de munca, angajatorul are posibilitatea de a va trimite in "somaj tehnic".

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti la ITM si la ANAF si depuneti sesizare cu privire la aceste aspecte.
Pot face asta si on line??

Cornel Vasile a scris:

Mergeti la ITM si la ANAF si depuneti sesizare cu privire la aceste aspecte.

Alte discuții în legătură

Bună, am încercat sa vb cu angajatori în privința plecării ... Mirecata Mirecata Bună, am încercat sa vb cu angajatori în privința plecării mele fără preaviz după cum știți vam prezentat într-o întrebare anterioara situația mea ... (vezi toată discuția)
Art. 31 codul muncii inseamna incetarea cim fara preaviz in perioada de proba? garantat ? Elena_J Elena_J In data de 02.08.2013 am semnat un contract pe o perioada determinata incepand cu data de 03.08.2013 de 1 luna ( ulterior pe o perioada nedeterminata) ... (vezi toată discuția)
Pasi demisie mihai335 mihai335 Buna seara, as dori sa stiu care sunt pasii pt obtinerea legala a demisiei. Sunt in perioada de proba, mi-am anuntat angajatorul, dar vreau sa fiu sigur ca ... (vezi toată discuția)