avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pasi demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pasi demisie

Buna seara, as dori sa stiu care sunt pasii pt obtinerea legala a demisiei.
Sunt in perioada de proba, mi-am anuntat angajatorul, dar vreau sa fiu sigur ca fac totul ca la carte.
Am inteles ca ar trebui sa trimit o cerere prin posta cu confirmare de primire? Cu cate zile inainte se trimite, ce fel de cerere, unde o gasesc?
Apoi in cate zile trebuie sa-mi dea un raspuns oficial, o hartie care sa-mi ofere siguranta ca nu mai am obligatii, sa nu-mi spuna verbal ca sunt liber sa nu mai vin, si apoi sa am surpriza ca am de platit daune pt neprezentare?
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Aprilie 2015
mihai335, utilizator
Cel mai recent răspuns: mihai335 , utilizator 17:39, 19 Aprilie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In perioada de proba e necesara o simpla notificare de renuntare la C.I.M. si de a doua zi nu mai veniti la munca.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art.31 C.mun.
..
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
...

Notificare de incetare a c.i.m. o puteti depune la angajator sau o puteti trimite prin posta cu confirmare de primire.

O puteti depune/trimite ca cate zile doriti dvs inainte de data cand doriti incetarea c.i.m.. Ultima zi cand c.i.m. poate inceta , in baza art.31 alin.3 C.mun., este data cand se termina de proba.
Ultima modificare: Duminică, 19 Aprilie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pt raspunsuri; mai am doua nelamuriri:

1) cum procedez daca refuza primirea notificarii (ar putea refuza recomandata, sau chiar si la predarea in persoana)?

Mi se pare ciudat, sau nu inteleg eu bine, ce dovada am ca le-am trimis anume aceasta notificare? N-ar putea refuza primirea, sau sa pretinda ca am trimis altceva prin recomandata?

2) in cazul in care lucrez la o firma cu mai multe filiale, unde depun/trimit notificarea, la sediul central (care se afla in alt judet), sau la filiala unde am semnat si CIM (precizez ca CIM a fost trimis la sediul central pentru parafare).
Ultima modificare: Duminică, 19 Aprilie 2015
mihai335, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Legislatia muncii nu prevede ce se intampla in astfel de situatii.
Dovada ca le-ati comunicat este confirmare de primire.
Notificarea o puteti trimite printr-o scrisoare cu "valoare declarata"

2. Notificare o veti trimite la sediul central. Se poate trimite si la punctul de lucru, dar acestia trebuie s-o comunice mai departe sediului central.

Va multumesc inca o data.
Interesanta situatie... :stunned:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot desface contractul de munca? Blomciden Blomciden Buna ziua! De curand (aprox 2 sapt) m-am angajat la un super-market, totul bine si frumos pana am ajuns acolo. Am descoperit ca lucrurile nu stau exact cum a ... (vezi toată discuția)
Contract de muncă k1dand k1dand Bună ziua. Care sunt pașii de urmat pentru încheierea unui contract de de muncă aflat în perioada de probă ? La cât timp după încetarea contractului ... (vezi toată discuția)
Demisie in perioada de proba crisu_10 crisu_10 buna ziua.sunt angajat de 1 luna si putin la un magazin non stop.am solicitat demisia si vreau sa stiu daca e obligatoriu sa respect preavizul?mentionez ca ... (vezi toată discuția)