Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de muncă

Bună ziua. Care sunt pașii de urmat pentru încheierea unui contract de de muncă aflat în perioada de probă ? La cât timp după încetarea contractului de muncă poți încheia un nou contract de muncă ? Vă mulțumesc o zi bună.
Art.31 C.mun.
....
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
......

Notificarea privind incetarea c.i.m. in perioada de proba la initiativa oricareia dintre parti se intocmeste in doua exemplare, din care un exemplar se va comunica celeilalte parti.
In speta, notificarea se va depune la registratura angajatorului care ii va da numar de inregistrare pe ambele exemplare. In caz de refuz de primire, se va trimite prin posta cu confirmare de primire.
Cornel Vasile, Consilier juridic
La cât timp după acea notificare pot semna alt contract de muncă la o altă firmă?

Cornel Vasile a scris:

Art.31 C.mun.
....
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
......

Notificarea privind incetarea c.i.m. in perioada de proba la initiativa oricareia dintre parti se intocmeste in doua exemplare, din care un exemplar se va comunica celeilalte parti.
In speta, notificarea se va depune la registratura angajatorului care ii va da numar de inregistrare pe ambele exemplare. In caz de refuz de primire, se va trimite prin posta cu confirmare de primire.

Se poate incheia incepand cu aceeasi data cu care inceteaza vechiul c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
@k1dand
Nu exista interdictii in acest sens. Puteti semna un alt CIM chiar si la aceeasi societate.
Mai multe despre perioada de proba :[ link extern ] /