avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de muncă

Bună ziua. Care sunt pașii de urmat pentru încheierea unui contract de de muncă aflat în perioada de probă ? La cât timp după încetarea contractului de muncă poți încheia un nou contract de muncă ? Vă mulțumesc o zi bună.
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 16:59, 10 Februarie 2018
Art.31 C.mun.
....
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
......

Notificarea privind incetarea c.i.m. in perioada de proba la initiativa oricareia dintre parti se intocmeste in doua exemplare, din care un exemplar se va comunica celeilalte parti.
In speta, notificarea se va depune la registratura angajatorului care ii va da numar de inregistrare pe ambele exemplare. In caz de refuz de primire, se va trimite prin posta cu confirmare de primire.
Ultima modificare: Vineri, 9 Februarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
La cât timp după acea notificare pot semna alt contract de muncă la o altă firmă?

Cornel Vasile a scris:



Art.31 C.mun.
....
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
......

Notificarea privind incetarea c.i.m. in perioada de proba la initiativa oricareia dintre parti se intocmeste in doua exemplare, din care un exemplar se va comunica celeilalte parti.
In speta, notificarea se va depune la registratura angajatorului care ii va da numar de inregistrare pe ambele exemplare. In caz de refuz de primire, se va trimite prin posta cu confirmare de primire.

Se poate incheia incepand cu aceeasi data cu care inceteaza vechiul c.i.m.
Ultima modificare: Vineri, 9 Februarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
@k1dand
Nu exista interdictii in acest sens. Puteti semna un alt CIM chiar si la aceeasi societate.
Mai multe despre perioada de proba :[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre perioada de proba bbt bbt Va rog sa imi spuneti daca un contract de munca incheiat pe perioada nedeterminata trebuie sa aiba vreo clauza referitor la cele 90 zile de proba. In cazul ... (vezi toată discuția)
Demisie in perioada de proba nelutza nelutza In data de 15 Martie 2020 am semnat contractul urmand ca pe 20 Martie acesta sa fie suspendat din cauza pandemiei.Acum pe 15 iunie ne am reluat activitatea si ... (vezi toată discuția)
Documente - incetare contract de munca Alexander14t Alexander14t Buna ziua, Am incheiat un contract de munca pe durata determinata de 3 luni... si contine 15 zile perioada de proba iar din cate am citit, pot sa intrerup ... (vezi toată discuția)