Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii-contracte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii-contracte

Bun asta am inteles.Dar angajatorul mi-a spus si la fel au spus si la Fortele de munca ca nu mai exista Conventie civila. Atunci luminati-ma ce forma de contract trebuie sa-mi faca ca sa ma pot incadra si unde se declara acel contract.
Conventiile civile sunt, din pacate, foarte putin reglementate in legislatia noastra. Astfel de operatiuni sunt incheiate conform Codului civil.
In general, conventiile civile de prestari servicii difera de contractele individuale de munca prin faptul ca:
- se incheie numai pentru activitati ce au un caracter ocazional; deci activitatile nu au caracter de continuitate;
- nu exista relatia de subordonare, in sensul ca prestatorul isi desfasoara activitatea de o maniera independenta.
Noul Cod al Muncii nu conţine absolut nici o prevedere legată de convenţii civile de prestări servicii.

Munca prestata in baza unui contract individual de munca este considerata vechime in munca.