avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii-contracte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii-contracte

Bun asta am inteles.Dar angajatorul mi-a spus si la fel au spus si la Fortele de munca ca nu mai exista Conventie civila. Atunci luminati-ma ce forma de contract trebuie sa-mi faca ca sa ma pot incadra si unde se declara acel contract.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:52, 10 Noiembrie 2009
Conventiile civile sunt, din pacate, foarte putin reglementate in legislatia noastra. Astfel de operatiuni sunt incheiate conform Codului civil.
In general, conventiile civile de prestari servicii difera de contractele individuale de munca prin faptul ca:
- se incheie numai pentru activitati ce au un caracter ocazional; deci activitatile nu au caracter de continuitate;
- nu exista relatia de subordonare, in sensul ca prestatorul isi desfasoara activitatea de o maniera independenta.
Noul Cod al Muncii nu conţine absolut nici o prevedere legată de convenţii civile de prestări servicii.

Munca prestata in baza unui contract individual de munca este considerata vechime in munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contracte criog criog salutare, as avea o intrebare, asa la miez de noapte: se mai fac contracte de colaborare intre angajator si viitorul angajat? viitorul angajat este un ... (vezi toată discuția)
Conventie civila standan54 standan54 Este valabila conventia civila pentru Asociatiile de proprietari? (vezi toată discuția)
Contracte de prestari servicii flori1981 flori1981 buna ziua cine imi poate spune si mie care este legea care prevede incheierea de contracte de prestare service va multumesc (vezi toată discuția)