Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... taxa judiciara
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

taxa judiciara

daca in citatie este mentionat "se va achita taxa judiciara de timbru de 197 lei sub sanctiunea anularii cererii" pot face ceva? Nu vreau sa dau banii si sa nu stiu sigur daca castig sau nu? Oricum momentan nu dispun de suma solicitata (am rate de platit). Pot face ceva? Pot cere o amanare?
In cazul in care vi s-a pus in vedere prin citatie sa platiti taxa respectiva de timbru si nu o faceti, vi se va respinge cererea ca netimbrata! Mai exista posibilitatea (daca faceti dovada) sa obtineti o reducere sau chiar o scutire, insa o amanare, nu se poate...
Multumesc pentru raspuns. Ma mai puteti ajuta cu un raspuns va rog? In cea de-a doua chemare in judecata paratul a invocat autoritatea de lucru judecat (sentinta nu este irevocabila/definitiva) cum pot trece de aceasta invocare? Avand in vedere ca la prima judecata nu am putut plati taxa de care v-am spus mai sus.
daca nu achitati taxa se anuleaya cererea.
O amanare justificata ati putea obtine(mai exact o adev medicala,o internare in spital,plecarea din tara).Dar la urmatorul termen pe care il veti avea instanta va va invoca exceptia netimbrarii actiuni si pe fond va va fi anulata cererea.
lilicrin a scris:

Multumesc pentru raspuns. Ma mai puteti ajuta cu un raspuns va rog? In cea de-a doua chemare in judecata paratul a invocat autoritatea de lucru judecat (sentinta nu este irevocabila/definitiva) cum pot trece de aceasta invocare? Avand in vedere ca la prima judecata nu am putut plati taxa de care v-am spus mai sus.

-daca sentinta de care vorbiti a fost pronuntata pe exceptie - deci nu s-a judecat fondul cauzei - nu are autoritate de lucru judecat. In cazul in care a fost anulata cererea dat fiind faptul ca nu ati achitat taxa timbru, prezentati in instanta sentinta respectiva, iar exceptia autoritatiide lucru judecat va fi respinsa de catre instanta