Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim la functia de director
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim la functia de director

Buna seara,

Am un angajat care are functia de director tehnic - nu are studii superioare, conform cod cor nu trebuie sa aiba neaparat studii superioare, nivel de studii nedefinit.
Salariul minim cu care poate fi incadrat este 600 ron? Este ok?

Multumesc,
M
parerea mea este ca salariul minim ar trebui sa fie cel putin 720 lei, in acest caz.
CCM unic la nivel national 2007-2010-Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1adica 600 lei,
2. calificaţi = 1,2,adica 720 lei;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,adica 720 lei