Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu minim director societate comerciala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu minim director societate comerciala

Buna seara! M-am confrunta de curand cu urmatoarea problema: trebuind sa ridic de la ITM Bucuresti un carnet de munca al unui angajat la o societate comerciala pe functia de director societate comerciala, am primit raspunsul ca trebuie sa aduc state de plata rectificative incepind cu 01.01.2009 si pana la data incheierii contractului de munca. Motivul? Salariul angajatului fusese de 600 RON - salariul minim pe economie la acea data, iar acum inspectorul ITM imi spune ca nu este salariul corect, intrucit salariul ar trebui sa fie de minim 720 RON. Dar dupa cum stiti, pentru a fi angajat pe post de director societate comerciala nu trebuie sa ai un anumit nivel de studii. Nefiind nevoie de studii, consider ca se poate angaja cu un salariu minim de 600, dar iata ca inspectorul se pare ca da dovada de exces de zel. Este corect cum interpreteaza inspectorul aceasta problema? Mi se pare extrem de neplacut sa rectific statele si apoi sa refac toate declaratiile la adm fin, pensii, etc pentru ca un inspector considera ca nu am platit salariul corect. S-a mai intilnit cineva de aici cu o astfel de problema? Ma poate sprijini cineva cu ajutor de specialitate? Va multumesc anticipat!
Augustin
Este corect avand in vedere ca 600 lei reprezinta salariul minim pentru muncitor necalificat.
CCMN
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de
salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoală de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. (1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.

600*1,2=720

Nu numai ca va trebui sa rectificat dar va trebui sa si platiti aceasta diferenta.
ContSters42179, utilizator
Va multumesc mult pentru promptitudine!
Este o situatie destul de ciudata, si nu plata reprezinta o problema tinind cont ca salariuatul este asociatul majoritar al societatii si administratorul acesteia. Partea neplacuta tine de intocmirea declaratiilor rectificative, precum si de ambiguitatea legii care reglementeaza acest aspect. Pentru ca daca nivelul de studii nu este precizat (deci teoretic nu are nevoie nici de diploma de bacalaureat), de ce nu se poate plati un director si cu salariul minim de 600 de lei?
itm-ul are dreptate. 600 lei e minim pentru salariati necalificati. pentru cei calificati, cum se presupune ca este un director societate comerciala, se aplica un coeficient de 1,2.
ContSters123067, utilizator
Dar daca ne luam dupa codul COR studiile ar fi superioare , ceea ce ar insemna un minim de 1200 lei.
freeelis a scris:

Dar daca ne luam dupa codul COR studiile ar fi superioare , ceea ce ar insemna un minim de 1200 lei.

Buna seara!
In concluzie corect este : director societate comerciala = 1.200 lei?
Va multumesc