Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatie bloc

Locuiesc la etajul 4 si teava de evacuare aflata in apartamentul vecin era infundata. Cand am folosit chiuveta apa nu a curs si a iesit in camera vecinului de langa mine apoi a curs in jos la ceilalti. Vecinul nu era acasa, cand a venit a desfundat teava! Legal trebuie sa achit reparatii le celui de la etajul 3? Si am inteles ca se plateste doar ce e stricat( un perete) nu toata camera in cazul zugravitului.
Din ce cauza a ajuns apa in apartamentul vecin si de unde a curs la ceilalti?
Teava de evacuare nu are cum sa se afle in alt apartament, trebuie sa fie o teava comuna situata "intre" apartamente.
Chiuveta de unde este, bucatarie sau baie?
Ati identificat de ce nu a curs apa cand ati incercat sa o folositi?
Exista tur si retur, nu se poate ca daca pe tur nu vine apa sa curga apa pe retur!
In cazul daunelor se acopera numai pagubele produse, tavan, perete, mobila, nu se zugaraveste toata camera sau apartamentul.
Daca este vorba despre defectiune la instalatia parte comuna dupa cum precizati responsabila este asociatia de proprietari
Precizarea conform careia
apa nu a curs si a iesit in camera vecinului de langa mine apoi a curs in jos la ceilalti.
,rdica suspiciunea unei interventii asupra scurgerii,deoarece scurgerea de la bucatarie si baie nu are cum sa tranziteze camera de locuit-scurgerea parte comuna este pozata in nisa de la bucatarie si baie
cyan, moderator