Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Domeniul public
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Domeniul public

Terenul aflat în afara curții casei, adică din gardul de beton până în șanț este domeniul public?Din șanț fiind drumul public.Azi , o damă și un bărbat,au venit și au săpat la o distanță de 0,20 m de gardul meu de ciment, invitați de către vecini.
Motivul?Pt.a se lega la rețeaua de energie electrică trifazică,prin pământ, deoarece stâlpul de lumină este în curtea mea cu una din laturi, fiind în gardul meu.De ce nu mi s-a cerut aprobarea?
De unde au luat aprobare?
Unde să mă interesez?
La cine să apelez?Este pt.a doua oară săpat lângă gardul meu și cu timpul se deteriorează (pământul răsfirat mereu la fundație .
Ori cu timpul vreau să torn o podișcă care v-a necesita o nivelare de pământ, prin săpare și ce e de făcut cu acele fire de electricitate prin pământ?Domeniul public nu este din șanț până în șanț? Și mai mult:Nu a fost nici mașină de furnizori CEZ;ci una de firmă,,Bilka".Nr.VL-DMB.Care cunoaște un răspuns, vă rog să mi-l dați! Vă mulțumesc anticipat!
Proprietatea dvs este delimitată prin gard.
Absolut tot ce e in afara gardului, e domeniu public.
Și este corect să sepe la o distanță de 20 cm de gard și la o adâncime de circa 50-70 cm.adancime, adică sub fundația gardului? Dacă in timp se deteriorează gardul, fiind săpat lângă? Domeniul public fiind,dar totuși era necesară o aprobare de la primărie.Raspuns , vă rog! Vă mulțumesc, anticipat!