Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Imatriculare masina
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Imatriculare masina

E o situatie mai ciudata (pentru mine cel putin) si sper ca am gasit categoria corecta.
Vreau sa cumpar o masina:
Masina luata in leasing in 2008 (cand nu exista taxa de prima imatriculare).
Exista contract de terminare a leasing-ului.
In cartea masinii este trecuta firma de Leasing (singurul proprietar).
In talon este firma de leasing cu menitunea: instrainata catre primul proprietar.
Masina e vanduta de primul proprietar unui angajat (pentru 3 luni) care o vinde actualei proprietare.
Actuala proprietara (din 2014) e inscrisa la taxe si impozite, dar nu e in tara si a facut procura catre fratele ei sa vanda masina.
Cu fratele ei m-am intalnit eu sa cumpar masina.

Nu s-a trecut actuala proprietara in cartea masinii si talon, pentru ca in 2014 trebuia sa plateasca 1300 euro - taxa de prima imatriculare. Fratele are procura si ar putea sa imtriculeze masina pe numele sorei, dar a zis:
- Daca tot o vand, ce rost mai are alergatura.

Intrebarea ar fi: e posibil ca eu sa cumpar in coditii sigure aceasta masina?
aditd, utilizator