avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Imatriculare masina
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Imatriculare masina

E o situatie mai ciudata (pentru mine cel putin) si sper ca am gasit categoria corecta.
Vreau sa cumpar o masina:
Masina luata in leasing in 2008 (cand nu exista taxa de prima imatriculare).
Exista contract de terminare a leasing-ului.
In cartea masinii este trecuta firma de Leasing (singurul proprietar).
In talon este firma de leasing cu menitunea: instrainata catre primul proprietar.
Masina e vanduta de primul proprietar unui angajat (pentru 3 luni) care o vinde actualei proprietare.
Actuala proprietara (din 2014) e inscrisa la taxe si impozite, dar nu e in tara si a facut procura catre fratele ei sa vanda masina.
Cu fratele ei m-am intalnit eu sa cumpar masina.

Nu s-a trecut actuala proprietara in cartea masinii si talon, pentru ca in 2014 trebuia sa plateasca 1300 euro - taxa de prima imatriculare. Fratele are procura si ar putea sa imtriculeze masina pe numele sorei, dar a zis:
- Daca tot o vand, ce rost mai are alergatura.

Intrebarea ar fi: e posibil ca eu sa cumpar in coditii sigure aceasta masina?
Ultima modificare: Luni, 1 Octombrie 2018
aditd, utilizator

Alte discuții în legătură

Urgent - contract de vanzare-cumparare auto ana.ana ana.ana Buna, Situatia este urmatoarea: o persoana fizica romana stabilita in Spania isi imputerniceste fratele sa ii vanda masina; fratele face un contract de ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa fac sa pot trece masina pe numele meu jhoncalin jhoncalin am cumparat o masina,de la o persoana.Am incheiat contractul de vinzare-cumparare, mi-a inminat actele masinii dar am constatat ca pe verso la certificatul de ... (vezi toată discuția)
Taxa auto uclaudiu uclaudiu Salutare. Apelez si eu la voi pentru o problema..... Am cumparat in decembrie anul trecut un Logan 1,4 din 2004...am facut actele dar nu am mai apucat sa o ... (vezi toată discuția)