Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Dropshipping intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Dropshipping intracomunitar

Buna ziua,
Ati putea sa ne explicati un moment.
Sunt cetatean al Republicii Moldova, doresc sa infiintez o firma in Romania, am difucultati vu TVA intracomunitar.

In cazul cind produsele le achita compania din Romania unei companii din Spania, dar sunt expediate de compania din Spania catre un client (PF/PJ) al companiei Romane in Germania de exemplu.
Cine va achita si cit va fi nevoit sa achite TVA?
Compania din Spania emite factura fara TVA.

1. Primul caz client PF/PJ din alta tara UE innafara de Spania si Romania
2. Client PF/PJ din Spania
3. Client PF/PJ din Romania

Multumim anticipat.
cushdum, utilizator