Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general 4791 Comertul cu amanuntul prin intermediul caselor de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

4791 Comertul cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc cu un aspect.
Referitor la codul CAEN 4791, avand autorizate si depozit si site si sediu social si cod caen 4791, va rog sa imi spuneti daca putem vinde la persoane fizice cu factura si chitanta. Multumesc!
Nimeni nu stie? Eu am intrebat 3 contabili si la ANAF si nici unul nu stie sigur. Ba se poate daca e ocazional, ba se poate doar prin banca, ba se poate ca am cod de online....Va rog eu frumos sa ma lamuriti.....se poate sau nu?
CAEN 4791
Aceasta clasa include comertul cu amanuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu:
cumparatorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informatiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate si face comanda prin posta, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achizitionate pot fi descarcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.
Aceasta clasa include:
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin Internet, pe baza de comanda
Aceasta clasa include de asemenea:
-vânzarea directa prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
-licitatii cu amanuntul pe Internet

Aceasta clasa exclude:
-vânzarea cu amanuntul a autovehiculelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupele 451, vezi cod CAEN 453
-vânzarea cu amanuntul a motocicletelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupa 459

Din ce reiese , nu se poate vinde la P.F. decat prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet,.
Asta stiu, pt asta am si codul asta CAEN. Intrebarea era daca pot face factura fiscala si chitanta, adica fara bon fiscal.
Cand folosesc bonul fiscal si cand chitanta ? Reguli si restrictii
[ link extern ] /