Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract de voluntariat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract de voluntariat

Buna seara , va rog sa imi spuneti daca un contract de voluntariat la o fundatie poate fi luat in calcul pentru vechime in munca.
Conform Legii nr. 78 din 24 iunie 2014 privind reglementarea activităţii de voluntariat în România, art. 10 alin.(2), "Activitatea de voluntariat se consideră experienţă profesională şi/sau în specialitate, în funcţie de tipul activităţii, dacă aceasta este realizată în domeniul studiilor absolvite.". Ce intelegeti prin "vechime in munca" - la prevederile carei legi va referiti? Ca eu nu stiu una care sa opereze cu aceasta notiune, intr-adevar existenta in trecut.... Va referiti cumva la "stagiul de cotizare" din legislatia de pensii?