Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... O formula de comision mic la extragere bani din cont ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

O formula de comision mic la extragere bani din cont al unei I.I.?

O I.I. are bani in cont . Cand se utilizeaza cardul, se comisioneaza scoaterea cu 100 lei la 2000 lei extrasi la ATM . Mi se pare mult ! O formula ar fi de a transfera suma din contul I.I. ( suficient de mare ) , pe contul de persoana fizica ( unde comisionul la ATM e zero ) . Dar, e legal un astfel de transfer ? Ma gandesc, ca atat timp cat poti oricand sa scoti bani cash de pe cardul I.I., si sa faci ce vrei cu ei , de ce nu ar merge ( ar fi legal ) sa faci inclusiv un transfer cui vrei, de pe contul card al I.I. ? Vede cineva vreo ilegalitate ? O alta formula ca sa eviti comisioanele la ATM , ar fi sa faci cumparaturi cu cardul I.I. , in interesul legal al I.I. ... Dar , nu poti efectiv sa faci numai cumparaturi, achizitii, cu toata suma din contul I.I. ... Mai trebuiesc si bani de buzunar ... De aceea intreb: cunoaste cineva , o formula legala, de scoatere cash a banilor din contul unui I.I. , cu costuri ( comisioane) cat mai mici ( chiar deloc ), in afara celei mentionate de mine ?? Multumesc anticipat !
george-neagu, moderator
Da, puteti sa transferati banii din contul bancar al I.I. in cel personal.