Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Apostila Certificate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Apostila Certificate

Buna ziua. De curand m-am mutat in Italia cu familia (sotia si 2 copii minori).
Lucrez aici si documentele mele sunt in regula, dar pentru a face documente si celorlati din familie, mi s-a cerut apostilarea si traducerea certificatelor de casatorie si de nastere (toate fiind modelul nou, bilingv).
Unde as putea apostila aceste documente, daca eu sunt deja in Italia (zona Veneto)?
Din cate am citit apostilarea se face la prefectura judetului. Daca e asa, ar putea mama sotiei sa se ocupe de apostilari, fara vreo procura notariala?
Bineinteles, daca as putea primi si costurile aproximative si termenele incare s-ar realiza, atat in Romania cat si la Consulat (daca se pot face aici), ar fi binevenite. Va multumesc.
Cradu85, utilizator