avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract vanzare apartament cu TVA 5% mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract vanzare apartament cu TVA 5% mostenit

buna ziua ! In lun mai 2017 mama mea a cumparat un apartament intr-un bloc nou in curs de executie prin antecontract de vanzare cu TVA 5%. In august 2018 mama a decedat si blocul nu era inca terminat,iar eu, ca unic mostenitor, am mostenit toate bunurile ei, deci si acesta promisiune de vanzare unde mai are de achitat ultima trnsa de xxEuro. Mentionez ca in antecontract era trecut ca procurator de fonduri fiul meu care a si platit avansul de xxxEuro. Acum constructorul imi spune ca mie trebuie sa-mi recalculeze pretul apartamentului cu tva 19%, deoarece eu am cumparat acum 3 ani o locuinta cu TVA 5%. Este corect din moment ce eu am mostenit acest apartament purtator de TVA 5% ? Sau notarul care a facut succesiunea nu trebuia sa-i artibuie acest apartament fiului meu care a dat banii ? Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 4 Octombrie 2018
Sarah01, utilizator

Alte discuții în legătură

Pot dona sau cesiona dreptul de cumparare al unui apartament inainte de intabulare ? Sarah01 Sarah01 buna ziua ! Mama mea a cumparat un apartament intr-un bloc nou in curs de executie prin antecontract de vanzare cu TVA 5%. In august 2018 mama a decedat si ... (vezi toată discuția)
Monitorul oficial mo nr. 44 legea legea nr. 30/2019 , oug nr. 25/2018. Mircea St Mircea St In cazul in care inaite de publicarea legii nr. 30/2019 nu beneficiam de tva de 5% pentru o locuinta noua cu valoare pana in 450000 RON si am semnat o ... (vezi toată discuția)
Avans tva 19%, tva apartament 5% laura.n01 laura.n01 Buna ziua! Am următoarea situație: în 2020 am făcut antecontract cu dezvoltatorul pentru un apartament in valoare de 122.000€, fără TVA. Avansul ... (vezi toată discuția)