Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Merita actionat pe calea judecatoreasca??
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Merita actionat pe calea judecatoreasca??

Tatal meu si-a vandut autoturismul incheind un contract de comodat cu cumparatorul deoarece valoarea bunului (dacia1310) era mai mica decat taxa de mediu care se impunea la acea vreme.
Acum are nevoie sa radieze autovehicului dar individul nu doreste sa coopereze. Sustine ca l-a dezmembrat (e de crezut avand in vedere ca se ocupa cu fierul vechi). Talonul i-a fost retinut (probabil circula cu ITP expirat) si se afla la Rutiera. Individul evita mereu sa fie gasit, deci nici nu se pune problema placulelor de inmatriculare si a certificatului de radiere (daca cel din urma chiar exista). Cei de la Rutiera i-au spus ca se poate rezolva doar pe cale judecatoreasca.

Intrebarea mea: poate instanta sa-l oblige sa-i inapoieze tatalui meu actele necesare si placutele in vederea radierii? Daca nu sunt de gasit, se pun propriri pe alte bunuri? Merita osteneala si investitia materiala a actionarii in judecata daca probabil nu are ce sa i se confiste?
Merita sa actionati pe orice cale legala care v-ar ajuta sa solutionati problema. Sigur realizati ca intreaga vina va apartine. Incercati sa vorbiti si la financiar poate reusiti o rezolvare pe cale administrativa. Pana la urma ce va intereseaza este sa va radiati de la taxe si impozite locale, nu de la politie.
Unde mai exact la financiar???