Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot răspunde penal pentru fals și uz de fals dacă, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot răspunde penal pentru fals și uz de fals dacă, la nașterea copilului meu, nu am vrut să declar numele tatălui?

In caz ca nu vreau sa recunosc tatal (deci sa trag liniuta desi stiu cine este) si acesta doreste sa-l recunoasca si clar prin testul de paternitate o sa reuseasca, eu pot fi trasa la raspundere cu dosar penal de catre el pt fals si uz de fals pt ca am pus liniuta desi stiu cine e sau ce repercursiuni legale poate avea actiunea mea?Mentionez ca nu suntem casatoriti.
Manuela Rășină, administrator
Penal nu ati raspunde.
Restul sunt detalii tehnico-juridice.

Studentii la drept invata la drept 4 ani astfel de detalii...
Dupa facultate mai exista alte specializari...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc frumos pentru raspuns! Inteleg ca raspunsul la cea de-a doua intrebare este foarte complex. Ca sa fiu mai specifica, ar putea sa ma decada din drepturi si sa obtina custodie totala (dupa ce a demonstrat prin tesul de paternitate) pt faptul ca nu am vrut sa-l recunosc de la inceput?
Nu doamnă, cum să vă facă dosar penal?De unde poate el demonstra că dvs. ştiaţi cine e tatăl?! Puteţi susţine sus şi tare că dvs. credeaţi că altcineva e tatăl - nimeni nu vă face inventarul iubiţilor.
Nu vă ancorați în sfera ilicitului penal, însă va putea formula acțiune în instanță fondată pe art 408, alin 3 Cod Civil sens în care amândoi vă veți consuma energia și banii fără rost.
Apreciez că în intersul superior al
minorului este să aibă și figura paternă în viața lui, cu atât mai mult cu cât în această situație veți putea solicita pensie alimentară.
~ Conținut șters la cerere ~