Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire domiciliu conjugal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire domiciliu conjugal

Buna seara..daca partenerii nu sunt casatoriti legal si au copil,iar mama vrea sa se mute cu copilul in alta parte ce e de facut?si pt a pleca in strainatate cum se procedeaza?multumesc
Flore*Ranya, utilizator
Nu există reglementată în legislația mioritică sintagma de “părăsire a domiciliului”, deci puteți pleca liniștită cu mențiunea că pt a părsăsi țara cu minorul, este imperios necesar acordul celuilalt părinte.
În lipsa acordului, trebuie forulată o acțiune pt ca instanța să-i suplinească necesarul consimțământ.
Nu există reglementată în legislația mioritică sintagma de “părăsire a domiciliului”, deci puteți pleca liniștită cu mențiunea că pt a părsăsi țara cu minorul, este imperios necesar acordul celuilalt părinte.
În lipsa acordului, trebuie forulată o acțiune pt ca instanța să-i suplinească necesarul consimțământ.