avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire domiciliu conjugal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire domiciliu conjugal

Buna seara..daca partenerii nu sunt casatoriti legal si au copil,iar mama vrea sa se mute cu copilul in alta parte ce e de facut?si pt a pleca in strainatate cum se procedeaza?multumesc
Ultima modificare: Marți, 9 Octombrie 2018
Flore*Ranya, utilizator
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 12:16, 10 Octombrie 2018
Nu există reglementată în legislația mioritică sintagma de “părăsire a domiciliului”, deci puteți pleca liniștită cu mențiunea că pt a părsăsi țara cu minorul, este imperios necesar acordul celuilalt părinte.
În lipsa acordului, trebuie forulată o acțiune pt ca instanța să-i suplinească necesarul consimțământ.
Nu există reglementată în legislația mioritică sintagma de “părăsire a domiciliului”, deci puteți pleca liniștită cu mențiunea că pt a părsăsi țara cu minorul, este imperios necesar acordul celuilalt părinte.
În lipsa acordului, trebuie forulată o acțiune pt ca instanța să-i suplinească necesarul consimțământ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

După 10 ani de căsătorie, divorț. vreau să plec din casă cu cei doi minori, cum să fac ca să nu mă bage la părăsire de domiciliu? Katycre84 Katycre84 Bună seara! După 10 ani de căsnicie cu bune si cu rele dar mai multe rele violență , lipsă de libertate nu aveam voie să ies din casă fără acordul ... (vezi toată discuția)
Refuz acord pentru pasaport minor george12345 george12345 buna ziua, cum se poate da in judecata un parinte, care nu e de acord cu plecarea din tara ( in vacante) a mamei cu fetita, si nici cu emiterea ... (vezi toată discuția)
Trecerea frontierei alexa_sidorencu alexa_sidorencu Am o curiozitate,am vazut procese in care s-a admis domiciliul copilului la o adresa din afara tarii,autoritate parinteasca exercitata in comun,cum poate ... (vezi toată discuția)