Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Amplasare containere de locuit
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Amplasare containere de locuit

Am cumparat doua containere modulare pentru locuit si le-am amplasat pe terenul proprietate personala, pe care nu am nici o alta constructie si nu il am ingradit dar este intravilan si cu iesire la drum comunal principal, Deoarece pe teren baltea apa, am turnat balast, pietris si apoi am montat dale de beton pentru a pava curtea. Containerele le-am amplasat pe acest pavaj la 30 de cm mai sus de nivelul acestora, pe borduri amplasate la colturi, deci nu am fundatie pentru containere. Mentionez ca nu le voi racorda initial la utilitati deoarece nu locuiesc in ele. Am nevoie de vre-o autorizatie in aceasta situatie? Am constatat ca deja mi-a fost fixat numar de casa pe container desi e considerat mobil.
Pentru autoritati, constructia este fie temporara, fie permanenta. Daca ati fi vrut o constructie mobila, ati fi amplasat o rulota. Fiind un imobil cu destinatie locuinta (nu e magazin, atelier sau sala de sport), aveti nevoie de autorizatie.