Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda parcare pe loc de parcare plătit în bucuresti
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda parcare pe loc de parcare plătit în bucuresti

Buna seara
Am primit o informare pt ca am parcat pe un loc de parcare plătit, dar nu am stiut si nici nu avea însemne marcate .cum pot gestiona situatia ca am vazut ca amenzile sunt uriașe?
In ce consta informarea? Cine v-a informat?
Și eu am pățit același lucru în Cluj. Politia locala a lăsat înștiințarea în parbriz și am găsit-o la 3 zile după. Menționez ca mașina este în proprietatea tatălui meu. Oare acesta este obligat sa comunice datele mele? Poate fi amendat dacă refuza comunicarea datelor? Care sunt termenele de încheiere a procesului verbal de constatare a faptei?
Da. Da. 60 zile termen de comunicare.
cyan, moderator
Și termenul de 15 zile de plata jumătate din cuantumul sancțiunii se calculează de la data întocmirii procesului verbal sau de la data constatarii?
De la data comunicarii, adica de cand il luati in mână.