Forum Discuţii juridice Executare silită Incompetenta sau mituire?
Discuție deschisă în Executare silită

Incompetenta sau mituire?

Buna ziua,

Problemele mele au inceput odata cu achizitia la licitatie deschisa, de la o banca, a unei case.
Trebuie sa fac evacuarea insa am probleme cu executoru (recomandat de avocatul meu).
De mai bine de 6 luni face niste greseli fraglante care ma fac sa cred ori ca am de a face cu incompetenta crasa, ori cu rea vointa, ori mituire.
Ca sa expun pe scurt problemele:
Am achitat de la inceput taxa ceruta de executor (2500 ron).
Prima lui scapare a fost ca nu l-a interesat cine are domiciliul la adresa respectiva, prin urmare a cerut incuviintare decat pentru vechiul proprietar si nu pentru toti cei ce domiciliaza acolo. Asadar prima incercare de executare a fost un esec.
Apoi a mai venit cu ideea ca ii trebuie o "incuviintare pentru accesul in incaperi". Iar in instanta, iar timp pierdut.
Dupa ce tot eu i-am furnizat toate persoanele ce domiciliaza acolo (alte 2 pers.) a cerut din nou incuviintarea si pentru acelea insa a gresit numele uneia dintre ele.
Acum a depus cerere de "indrepatre materiala" la insistentele repetate ale mele. Din punctul lui de vedere, zicea ca nu e absolut nici o problema. "E doar o litera gresita". Si mi-a zis ca dureaza o saptamana sa se rectifice numele. Sunt deja 2 sapt. si nimic!

Sincer nu mai stiu ce sa fac. Eu cred ca e mituit de fostul proprietar.

Insa nu stiu ce pot sa fac impotriva lui.
Pot sa il schimb cu alt executor?
Pierd toate incuviintarile obtinute de el?
Trebuie sa o iau iar de la cap?
L-as da in judecata sau m-as duce la protectia consumatorului insa stiu ca nu rezolv nimic!

Ce ma sfatuiti sa fac?
Problema este ca in astfel de cazuri este greu de stabilit daca este vorba de incompetenta sau mituire.
Cert este ca problema trebuie cumva lamurita.
Daca il schimbati cu alt executor veti pierde probabil banii achitati.
Vorbiti cu el cum faceti sa va restituie si cat va restituie.

avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc pentru raspuns.
Problema nu sunt neaparat banii, ci incuviintarile obtinute de acesta.
O incuviintare e acordata de instanta nominal pentru executorul XXX (cel putin asa apare in motivare: instanta incuviinteaza pe XXX sa efectueze executarea silita).

In cocluzie imi este teama ca odata schimbat acest executor sa nu pierd si incuviintarile obtinute de el si sa trebuiasca sa o iau de la cap cu obtinerea acestora.
Stiti ce este interesant? Ca nu este nevoie sa se solicite evacuarea nominala a celor care ocupa imobilul. Scrie asta chiar intr-un tratat de executare silita al prof. Ciobanu, daca nu ma insel. Evacuarea se dispune pt. imobil, nu pentru persoanele gasite in el. Ganditi-va ca ocupantii pot aduce tot timpul pe cineva nou inauntru, persoana pt. care nu exista incuviintare. Executorul nu il va da pe musafir afara? E ridicol.
Faceti-i plangere executorului pe toate caile posibile: Camera Executorilor, Ministerul Justitiei, instanta. Poate sa fie din partea lui si prostie, poate sa fie necunoasterea legii, poate coruptie. Poate toate la un loc! Nu mai pierdeti timpul. Aratati-i dv. legea, daca nu o cunoaste. Puteti apela si la un alt executor, iar ulterior solicitati primului restuirea cheltuielilor, pentru ca nu si-a facut treaba din culpa lui. Succes!
Din cate stiu eu este nevoie de incuviintarea persoanelor care au domiciliul acolo (buletin pe adresa respectiva). Din momentul in care eu am primit actul de adjudecare, am devenit proprietar, iar absolut toate actele emise dupa aceasta perioada (contracte de orice fel, buletine, orice) nu a nici o valoare, ba mai mult repreznta fals in acte si in declaratii (penal).
In ceea ce priveste incuviintarea "tuturor persoanelor care domiciliaza la adresa respectiva" instanta nu o acorda.
Am incercat pe 2 cai sa obtin o decizie de genul "incuviintarea executarii silite a lui X, Y si toate pers care domiciliaza acolo": cerere de incuviintare si ordonanta prezidentiala. In prima situatie in motivarea solutiei judecatorii au trecut doar pers X si Y (nu si toate pers cu dimiciliul), iar in cazul ordonantei s-a dat amanare pentru a furniza numele celorlalte persoane.
O intrebare offtopic: pretul platit pentru casa a meritat stresul de acum ?