Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Posibilitatea de a face parte din Corpul Experților ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Posibilitatea de a face parte din Corpul Experților Electorali

Daca sunt politist ( in cadrul MAI), pot sa fiu in Corpul Experților
Electorali, adica presedinte sau loctiitor al unei sectii de votare?
Poate face parte din Corpul experților electorali, prin decizie a Autorității Electorale Permanente, persoana care îndeplinește următoarele condiții:
a) are cetățenia română;
b) cunoaște limba română, scris și vorbit;
c) are drept de vot;
d) are o stare de sănătate corespunzătoare îndeplinirii funcției;
e) nu face parte dintr-un partid politic;
f) a absolvit cel puțin învățământul general obligatoriu;
g) nu este urmărită penal, trimisă în judecată penală sau condamnată penal.
[ link extern ] /
Deci, sa inteleg ca se poate.