Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de plată conform legii 164
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de plată conform legii 164

Nu se poate încasa o tranșă din bani conform unui titlu de plată emis de ANRP , deoarece succesoarea unuia din cei desemnați pe titlu nu poate face inca dezbaterea la succesiune deoarece defunctul avea datorii la bancă și deci nu poate da declarație că e de acord cu suma. Ce demersuri putem face pentru ca ceilalți beneficiari să își poată incasa părțile cuvenite sau eventual toți?
Ce fel de demersuri doriti sa faceti? Amiabile sau judiciare? Succesoarea, a cam acceptat succesiunea, cel putin in mod tacit, in speta data, asa incat depinde care este si interesul dvs.
Succesoarea e de acord ca ceilalți să își ia părțile cuvenite din valoarea titlului, dar nu știm cum să rezolvăm problema la CEC pentru a ridica banii . Ce acte sau declarații ar trebui în acest caz. Decedatul este trecut pe titlul comun. Dacă se poate pe cale amiabilă aș prefera-o. (Succesoarea are 2 copii copii care au renunțat dar notarul le spune că datorită creditului pentru casă trebuie să dea declarații și celelalte rude mai îndepărtate și apoi se face succesiunea. )