Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale GDPR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

GDPR

Am rugamintea sa ma ajutati intr-o problema legata de GDPR
1. In data de 25 mai 2018 au fost emise prevederile GDPR. Cum pot intra in posesia lor?
2. Retelele private de sanatate sunt obligate sa redacteze documente despre regulamentul GDPR si sa le prezinte clientilor (pacientilor) prin care ii instiinteaza ca le pot fi folosite datele cu caracter personal si transmise catre diversi terti (executori judecatoresti), iar pacientul semneaza????
3. Pacientul poate cere (in scris sau online) de la retelele de sanatate documentul semnat prin care este insttintat despre politica GDPR? Daca da, in cat timp este obligata institutia sa-l ofere? Care este legea care reglementeaza acest lucru?
Va rog sa anexati articole din lege la toate cele 3 intrebari deoarece imi sunt necesare sa le prezint mai departe

In asteptarea raspunsului dvs
Multumesc
Ceea ce cereti dvs necesita interventia unui avocat pt ca va "sunt necesare sa le prezint mai departe"!!!
Momentan am nevoie de un raspuns la cele 3 intrebari cu legile in care sunt mentionate informatiile
1. [ link extern ]

2. Agentii economici care au activitati cu publicul afiseaza reguli privind protectia datelor personale in sediul unde isi desfasoara activitatea, pe site-ul propriu.

3. Nimeni nu poate impiedica pe nimeni sa nu ceara orice doreste de la cine doreste. Infromatiile se pot regasi potrivit pct. 2. Termenul limita este de 30 zile.

Pentru a va lamuri cititi cele prezentate in link-ul de la pct. 1

Mai departe, unde, cui, cat?
Unde apare mentionat termenul de 30 zile? Unde ar trebui sa caut? Lege, articol?
OG 27/2002