Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Certificat anaf la achizitionare automobil second hand
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Certificat anaf la achizitionare automobil second hand

Am achizitionat un automobil second hand de la o firma platitoare de tva in Romania.Aceasta firma a achizitionat la randul ei automobilul din spatiul intracomunitar de la o persoana fizica.Intrebarea este:Mai este nevoie la serviciul de inmatriculari auto de acel certificat de la anaf pentru neplata tva la achizitii intracomunitare second hand.?
george-neagu, moderator
Nu, d-voastra ati efectuat achizitia din Romania.

Vedeti si in link-ul de mai jos, Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor la pct. 8 precizaza: " 8) Dacă persoana care a realizat achiziția intracomunitară a mijlocului de transport...."

[ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil