Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot afla dacă angajatorul mi-a plătit toate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot afla dacă angajatorul mi-a plătit toate contribuțiile pentru contractul de muncă?

Bună seara! Lucrez la o grădiniță privată cu contract de munca 8h/zi din anul 2006. În anul 2011 proprietara grădiniței a mai înființat încă o firmă și a trecut toți angajații pe noua firmă. Atunci a întrebat o angajată de ce a mutat toți angajații pe noua firmă și a recunoscut că acumulase ceva datorii dar va plăti contribuțiile și nu ne va afecta vechimea sau altceva. Acum am asistat la o discuție și contabila zicea că iar s-au adunat ceva datorii.
1) Unde pot verifica dacă avem plătite contribuțiile (CAS, CASS, șomaj, etc) ?
2) Dacă pe firma veche sau pe cea nouă sunt perioade în care nu a plătit contribuțiile, se pierde vechimea angajaților?
3) Ce se poate face? Să facem sesizare undeva?
4) Se poate plăti din urmă, de angajator sau de noi ca să nu pierdem vechimea? Multumesc!
Ati primit raspuns aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...