avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot afla dacă angajatorul mi-a plătit toate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot afla dacă angajatorul mi-a plătit toate contribuțiile pentru contractul de muncă?

Bună seara! Lucrez la o grădiniță privată cu contract de munca 8h/zi din anul 2006. În anul 2011 proprietara grădiniței a mai înființat încă o firmă și a trecut toți angajații pe noua firmă. Atunci a întrebat o angajată de ce a mutat toți angajații pe noua firmă și a recunoscut că acumulase ceva datorii dar va plăti contribuțiile și nu ne va afecta vechimea sau altceva. Acum am asistat la o discuție și contabila zicea că iar s-au adunat ceva datorii.
1) Unde pot verifica dacă avem plătite contribuțiile (CAS, CASS, șomaj, etc) ?
2) Dacă pe firma veche sau pe cea nouă sunt perioade în care nu a plătit contribuțiile, se pierde vechimea angajaților?
3) Ce se poate face? Să facem sesizare undeva?
4) Se poate plăti din urmă, de angajator sau de noi ca să nu pierdem vechimea? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:04, 14 Octombrie 2018
Ati primit raspuns aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot afla dacă angajatorul mi-a plătit toate contribuțiile pentru contractul de muncă? petre1981 petre1981 Bună seara! Lucrez la o grădiniță privată cu contract de munca 8h/zi din anul 2006. În anul 2011 proprietara grădiniței a mai înființat încă o ... (vezi toată discuția)
Stagiu de cotizare pentru somaj spenter007 spenter007 As dori sa stiu daca la stagiul de cotizare pentru somaj se tine cont de vechimea de la ultimul serviciu sau se tine cont de toata vechimea acumulată (fara a ... (vezi toată discuția)
Plata catre stat a salariatului Andreea_Ecaterina Andreea_Ecaterina Buna ziua, am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine cum pot afla daca mi s-au platit datoriile la stat pe perioada cat am lucrat la o anumita firma, deoarece ... (vezi toată discuția)