Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj dupa decesul tatalui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj dupa decesul tatalui

Tatal meu a decedat in urma cu un an, am facut succesiune si urmasi suntem eu, fratele meu si o parte are si mama vitrega cu care tata era casatorit de vreo 7 ani. Imediat dupa deces aceasta a parasit casa si nu am auzit de ea. In tot acest timp eu si fratele meu am platit asigurarea casei, legarea obligatorie la canalizare si toate celelalte dari plus ca am primit o scrisoare care spune ca tatal meu a incasat 8000 lei din pensia bunicului dupa ce acesta a decedat si ca noi trebuie sa i platim inapoi ca urmasi ( inclusiv ea ). Acum dupa 1 an, ea a venit la parastas si a venit acasa si a luat mobila si electrocasnicele. Ce pot face in privinta ei ? Tinand cont ca eu ii platesc toate datoriile si ea vine si ia lucruri din casa. Multumesc
Buna ziua,
Solicitati iesirea din indiviziune.
Aratati ca de la data dezbaterii succesiunii ati facut cheltuielile aratate, bunurile deja luate si solicitati atribuirea bunului in materialitate cu obligatia de a plati sulta.
Eventual solicitati ajuutorul unui avocat.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator