avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu postnatal si suspendare activitate PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu postnatal si suspendare activitate PFA

Sunt inregistrata ca si PFA, iar in aprilie 2019 urmeaza sa nasc. Am citit ca este necesar sa imi iau macar cele 42 zile obligatorii de concediu postnatal. Nu doresc sa imi iau concediu prenatal. Inregistrarea pentru acest tip de concediu atrage dupa sine si plata acelui procentaj de 1% pe 6 luni inaintea nasterii?

Avand in vedere ca am PFA, cand este necesar sa suspend activitatea? Din ziua in care intru in postnatal, sau inainte?

De la terminarea concediului postnatal ma pot inregistra la primarie pentru indemnizatia de crestere a copilului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:40, 14 Octombrie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din ziua in care doriti sa intrati in CCC/ anterior acesteia ,trebuie suspendata activitatea PFA-ului..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cele 126 de zile de pre și postnatal sunt obligatorii? sau se pot lua doar o parte din ele? cosmina1591 cosmina1591 La finalul lunii august am ieșit din concediul de creștere al copilului iar acum sunt însărcinată cu al doilea copil. Între timp mi-am reînceput ... (vezi toată discuția)
Concediu pre si postnatal natysam_11 natysam_11 Buna ziua Sunt in somaj si urmeaza sa nasc,beneficiez de concediu pre si postnatal sau numai de concediu de crestere a copilului? Cum se poate lua ... (vezi toată discuția)
Indemnizația de creșterea copilului Babes Monica Elena Babes Monica Elena Bună ziua As avea o întrebare... Urmează sa nasc in luna august și încă nu am intrat în concedii prenatal pentru ca nu am avut nevoie. Dacă întru ... (vezi toată discuția)