Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu postnatal si suspendare activitate PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu postnatal si suspendare activitate PFA

Sunt inregistrata ca si PFA, iar in aprilie 2019 urmeaza sa nasc. Am citit ca este necesar sa imi iau macar cele 42 zile obligatorii de concediu postnatal. Nu doresc sa imi iau concediu prenatal. Inregistrarea pentru acest tip de concediu atrage dupa sine si plata acelui procentaj de 1% pe 6 luni inaintea nasterii?

Avand in vedere ca am PFA, cand este necesar sa suspend activitatea? Din ziua in care intru in postnatal, sau inainte?

De la terminarea concediului postnatal ma pot inregistra la primarie pentru indemnizatia de crestere a copilului?
Din ziua in care doriti sa intrati in CCC/ anterior acesteia ,trebuie suspendata activitatea PFA-ului..