avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am pierdut la o farmacie suma de 500 lei, dar ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am pierdut la o farmacie suma de 500 lei, dar farmacistele și bodyguardul nu au vrut să mă ajute cu informații. Pot suna la poliție să caute făptașul în filmări?

Buna ziua ieri am pierdut la o farmacie suma de 500 lei am fost cu frumosul înapoi de unde am pierdut banii am întrebat farmacistele și bodyguard ul dacă au văzut ceva ..ia durut fix nicăieri nu mi au dat nici un răspuns omenesc...pot suna la politie sa caute în filmări făptașul?totuși sunt banii mei deșii i am pierdut ar trebui restituiți,.
Ultima modificare: Duminică, 21 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Andrea Paul , Consilier juridic 14:06, 1 Noiembrie 2018
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, depuneți plângere la poliție, iar organele de cercetare penală vor putea solicita înregistrarea. Astfel ar putea fi descoperit autorul faptei ( însușirea bunului găsit).
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca să nu mai pierdeți vremea cu poliția și să primiți vreun raspuns de genul, "camerele nu funcționau în acel moment", ori "s-au sters înregistrările până am solicitat noi", încercați sa vorbiți cu patronul sau dacă face parte dintr-un lanț de farmacii cu un manager. Nu au de ce sa nu va ajute, e si imaginea lor in joc si nu cred ca au chef de anchete prin farmacia lor.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cel mai bine e să faceți plângere la poliție. Dacă farmacia a implementat prevederile Regulamentului privind protectia datelor cu caracter personal , nu vă va ajuta spunand ca nu au voie sa divulge imaginile înregistrare cu clientii. Poliția este in masura sa obțină imaginile fără bariere de acest gen.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util


marianliviuh a scris:

Ca să nu mai pierdeți vremea cu poliția și să primiți vreun raspuns de genul, "camerele nu funcționau în acel moment", ori "s-au sters înregistrările până am solicitat noi", încercați sa vorbiți cu patronul sau dacă face parte dintr-un lanț de farmacii cu un manager. Nu au de ce sa nu va ajute, e si imaginea lor in joc si nu cred ca au chef de anchete prin farmacia lor.

Imaginile înregistrate de camerele de supraveghere nu pot fi puse la dispoziția oricui dorește. În cazul în care este necesară elucidarea unei astfel de situații, calea legală este depunerea unei plângeri la poliție, urmând ca poliția să solicite pe cale oficială punerea la dispoziție a filmărilor. Cunosc procedura, întrucât și la locul meu de muncă există sistem de supraveghere video și am avut situații similare, în care așa s-a procedat. Poate nu știați, dar imaginile unei persoane surprinse de o cameră de supraveghere sunt considerate date cu caracter personal și, de când cu GDPR-ul, nu cred că riscă cineva din conducerea farmaciei respective să facă pe „bunul samaritean”.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie sa le pună la dispoziție persoanei pagubite, se pot uita ei. Am avut o situație similară la Metro si au verificat ei. Au identificat persoana care luase un coș " din greșeală " deși mai era marfă în el chiar în persoana unui paznic.

Alte discuții în legătură

Are dreptul politia rutiera sa foloseasca inregistrarea de pe ... paul_sonea paul_sonea Are dreptul Politia Rutiera sa foloseasca inregistrarea de pe o camera de pe domeniul public, fara ca eu sa fiu anuntat? E vorba de o atingere intre 2 masini ... (vezi toată discuția)
Minor filmat urcându-se pe o mașină de către o camera video montată în complex de locuințe: are dreptul asociația de proprietari să dea imaginile posesorului mașinii? timofteandreius timofteandreius Bună seara. Pe scurt piticul meu a fost filmat de o camera video instalata în complexul de locuințe de vizavi când s-a urcat pe o mașină după o ... (vezi toată discuția)