Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare studenti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare studenti

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot fi angajati studentii si de ce facilitati beneficiaza angajatorii in aceste cazuri?
Va multumesc!
Potrivit Legii 72/2007, angajatorul care încadrează în muncă elevi și studenți pe perioada vacanțelor beneficiază, pentru fiecare elev și student, de un stimulent financiar lunar egal cu 50% din valoarea indicatorului social de referință al asigurărilor pentru șomaj și stimulării ocupării forței de muncă în vigoare, prevăzut de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare.