Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,am 51 de ani,32 ani stagiul de cotizare din care 26 in condiții speciale exploatare sonde(platforma petroliera),pot ieși la pensie la 52 de ani?
Limita de varsta la 53.
Carp Mircea, utilizator
nu beneficiez de prevederile articolului 30 alineatul1 litera e anexa2?
Gasiti raspunsul la art.55 tabelul nr.2 din legea 263/2010.
Buna ziua,menționez că întreprinderea la care activez se regăsește în anexa3 a legii 226/2010,iar meseria in anexa 2 a aceleiași legi.
De unde rezulta ca mai exista la acest moment reducere de varsta de 13 ani ?
Cititi art.55(1)lit.b) din legea 263/2010 in forma prevazuta de legea 221/2018.