Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare post

Buna ziua,
caz: un angajat cu functie de conducere (preaviz contractual 45 zile) primeste o notificare de desfiintare a postului in care sunt prevazute 20 zile de preaviz si 1 salariu compensatoriu, acestea fiind mai mici decat prevederile cim-ului...in caz de litigiu are sorti de izbanda invocand ca drepturile i-au fost incalcate?
Preavizul in caz de concediere este 45 de zile ?

Salariul compensatoiu in baza a ce este acordat si ce prevede acel document?
compania nu are ccm, doar roi in care nu este nimic mentionat cu privire la desfiintare de post, iar preavizul si salariul compensatoriu sunt preluate din CCM
unic la nivel naţional
Incepand cu 01.01.2011 nu mai exista CCM la nivel national.