Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Nascuta in anul 1961 septembrie, vechime in munca 31 ani, , grupa a doua 13 ani si trei luni. Cand se poate pensiona anticipat ?. Va multumesc.
Nu se poate pensiona anticipat acea persoana, nu indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru o astfel de pensionare..
Conditii:
Varsta 57 ani si o luna
Stagiu 40 ani si 4 luni fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
La acest moment aveti 34 ani si 3 luni de stagiu.