avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data de pensionare

La ce data se poate solicita sotia pensionare anticipata/normala ,nascuta in 11-09-1961 cu o vechime de 28 ani din care 13 ani grupa a 2 de munca ?.Perioadele de somaj sunt asimilate ca si vechime ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:01, 9 Mai 2016
Din datele postate rezulta ca aveti un stagiu total de cotizare de 31 de ani si 3 luni.
Daca veti indeplini conditia de stagiu complet de cotizare de 32 de ani si 4 luni-limita de varsta la 59 de ani si 7 luni.
Daca veti indeplini conditia de stagiu complet de 32 de ani si 4 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate) - pensie anticipata partiala 57 de de ani si 1 luna cu penalizare de 22,5%.
Daca veti indeplini conditia de stagiu de 40 de ani si 4 luni, fara stagiul asimilat- pensie anticipata la 57 de ani si 1 luna fara penalizare.
Somajul intra in toate cele 3 conditii de stagiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata adinutza61 adinutza61 Buna ziua, sunt nascuta in data de 28.07.1961. Am 37 de ani vechime, conditii normale de munca. As dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipata? Va ... (vezi toată discuția)
Pensionare pio pio nascuta decembrie 1962,29 ani si noua luni vechime ,la ce virsta si in ce conditii ma pot pensiona (vezi toată discuția)
Pensionare geta61 geta61 Buna ziua, As dori sa stiu cand ma pot pensiona ( caz:anticipat, anticipat partial) in conditiile de mai jos: -data nasterii: 04.07.1961 -grupa a II-de ... (vezi toată discuția)