Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozitare microintreprinderi 2019
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozitare microintreprinderi 2019

Buna ziua,

Momentan lucrez la planificarea bugetului pe 2019 si am ajuns la subiectul taxe si impozite. Stiti cumva daca vor aparea modificari cu privire la impozitarea microintreprinderilor (salarii, venit, profit, CAS)? Ati auzi de propuneri de schimbari fata de legislatia din 2018? As vrea sa tin cont de asemenea informatii in realizarea bugetului.

Multumesc,
O zi buna,
Ionut
Buna ziua,

Trebuie tinut cont de modificarile referitoare la cresterea salariului minim de la 1900 la 2050 de la 01.01.2019 si implicit a taxelor salariale aferente raportate la o baza mai mare.
Daca depasiti 1.000.000 eur in ce priveste veniturile estimate a se obtine in 2019, trebuie sa aveti in vedere impozitarea la profit incepand cu trimestrul respectiv.
CAS aferent concediilor medicale se aplica la valoarea indemnizatiei acordate (CAS nu mai este plafonat la 25% x 35% x salariu mediu brut pe tara cum era pana la iunie 2018 si in unele cazuri si dupa aceasta data).
Constantin Vera, Contabil
Una este impozitarea microintreprinderilor si alta impozitarea salariilor care este universal valabila.
Multumesc pentru raspuns!