Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa norma de venit

Am un pfa la norma de venit. Ce se întâmplă dacă depășesc la facturare norma de venit stabilita adică aproximativ 20000lei.multumesc
Nu este nimic daca pe intreg anul veti depasi cu incasarile norma de venit. Impozitul pe venit va fi calculat tot la valoarea normei de venit pentru codul caen autorizat.
Daca depasiti plafonul de 300.000 lei, deveniti platitor de TVA, si daca sunteti impozitat la norma de venit, si daca sunteti impozitat in sistem real.

Dar asta e alta poveste ...
Dar dacă sunt angajat plătesc și sănătate. Asta e în fct de norma sau în funcție de incasari

Iulian Manea a scris:

Daca depasiti plafonul de 300.000 lei, deveniti platitor de TVA, si daca sunteti impozitat la norma de venit, si daca sunteti impozitat in sistem real.

Dar asta e alta poveste ...

Nu are legatura faptul ca trebuie sa platiti contributii sociale la sanatate si pensie pe pfa cu faptul ca mai aveti in alta parte un contract de munca valabil.
george-neagu, moderator