avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa norma de venit

Am un pfa la norma de venit. Ce se întâmplă dacă depășesc la facturare norma de venit stabilita adică aproximativ 20000lei.multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este nimic daca pe intreg anul veti depasi cu incasarile norma de venit. Impozitul pe venit va fi calculat tot la valoarea normei de venit pentru codul caen autorizat.
Daca depasiti plafonul de 300.000 lei, deveniti platitor de TVA, si daca sunteti impozitat la norma de venit, si daca sunteti impozitat in sistem real.

Dar asta e alta poveste ...
Dar dacă sunt angajat plătesc și sănătate. Asta e în fct de norma sau în funcție de incasari

Iulian Manea a scris:

Daca depasiti plafonul de 300.000 lei, deveniti platitor de TVA, si daca sunteti impozitat la norma de venit, si daca sunteti impozitat in sistem real.

Dar asta e alta poveste ...

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are legatura faptul ca trebuie sa platiti contributii sociale la sanatate si pensie pe pfa cu faptul ca mai aveti in alta parte un contract de munca valabil.
Ultima modificare: Vineri, 9 Noiembrie 2018
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Activitate pe pfa BogdanCe BogdanCe Buna ziua. Urmeaza sa lucrez in curand pe baza de PFA. La un venit brut de aproximativ 2.500 RON /luna care forma de PFA ar fi optima? Am auzit diverse ... (vezi toată discuția)
Tva depasire nesesizata a plafonului de 300.000 lei incasati in anul 2018, constatata in ianuarie 2019 ziarediverse ziarediverse I.I. sau PFA ( in sistem real, contabilitate simpla ) neplatitoare de TVA, cu profil servicii cazare turism cod CAEN 5520, a depasit plafonul de venit incasat ... (vezi toată discuția)
Neclaritati pfa cu norma venit varuma varuma Doresc sa-mi fac PFA in Brasov cu norma fixa de venit si am urmatoarele neclaritati: 1. Pe langa cei 16% impozit este obligatoriu sa platesc si ... (vezi toată discuția)