Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Activitate pe PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Activitate pe PFA

Buna ziua.

Urmeaza sa lucrez in curand pe baza de PFA. La un venit brut de aproximativ 2.500 RON /luna care forma de PFA ar fi optima? Am auzit diverse forme de plata a taxelor si sunt putin confuz.

Va multumesc.
Cred ca va referiti la ce forma de impozitare sa alegeti, la impozitarea pe baza normei de venit stabilita anual de catre cei de la finante pentru fiecare cod caen in parte si pentru fiecare judet, sau impozitarea pe venitul real, adica venituri incasate-cheltuieli deductibile platite in anul fiscal.
Mai intai vedeti care e norma de venit din judetul dumneavoastra la codul caen pentru care va veti autoriza activitatea pfa-ului. Daca nu aveti cheltuieli de facut prea multe in activitatea dumneavoastra (pentru ca la impozitarea pe norma de venit nu puteti sa deduceti nimic) si daca venitul anual astimat va iese mai mare decat norma de venit, atunci e mai recomandat sa optati pentru impozitarea pe norma de venit. Impozitul pe venit si contributiile sociale cas si cass sunt calculata prin aplicarea procentelor la acea norma de venit, indiferent daca in timpul anului realizati mai mult sau mai putin.
Daca nu credeti ca se vor respecta cele de mai sus, veti plati impozitul la venitul real si veti completa registrul jurnal de incasari si plati.
Activitatea PFA-ul este autorizata de codul CAEN 8690. Nu am reusit sa gasesc norma de venit pt. "ALTE ACTIVITATI REFERITOARE LA SANATATEA UMANA" corespunzatoare codului 8690 pt. Cluj-Napoca.
Ma puteti ajuta cu un site de referinta?
Daca nu se regasste acel cod caen in tabelul de mai jos, inseamna ca nu aste permis ca pentru acel cod caen sa se faca impozitare pe norma de venit ci doar cealalta varianta pe venit real.
La adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator