Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte imobil vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte imobil vanzare

Am mostenit 1/8 dintr-un apartament (tata decedat, urmasi eu, 2 frati si mama). Vreau sa ii vand fratelui meu cota mea din apartament. Se poate face aceasta? Trebuie sa fie toti coproprietarii de acord?
Apartamentul e si in ipoteca pentru un credit luat de unul din frati. In situatia asta se poate vinde, dar trebuie aduse la zi acte pentru ipoteca?

Procesul s-ar face cu un notar?
Ipoteca s-a pus dupa decesul tatalui? Este numai pe cota detinuta de fratele care a luat credit sau pe intreg apartamentul? Ceilalti coproprietari si-au dat acordul pentru ipotecarea apartamentului? Sunt giranti in credit?
Trebuie sa faceti iesirea din inviziune, sa intabulati si apoi vinde.
Daca este ipoteca si pe cota dvs nu veti putea vinde fara acordul creditorului fratelui.
Iesirea din indiviziune se face la notariat pe cale amiabila ori in instanta daca nu exista intelegere intre parti.
cyan, moderator
Mult dupa, intregul apartament, cu acordul tuturor dar nu cred ca sub forma de girant (trebuie sa verific). Merci. Am sa revin, posibil, cu ceva detalii.

De regula la creditor ar fi mai mult o formalitate? Sau sunt sanse reale sa se opuna?
Daca ramane in proprietatea unuia dintre giranti, nu ar exista motive sa se opuna.