avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Curiozitate - sesizare muncă la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Curiozitate - sesizare muncă la negru

Vreau și eu să fac o sesizare despre o persoană care lucrează la negru are doi muncitori cu el trei și el nu plătește nici o taxă după muncitori și nici după profit că nu declară nimic.
Și aș dori să știu la cine să mă adresez
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:30, 21 Octombrie 2018
Buna seara,
ITM - Inspectoratul Teritorial de Munca!
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarizare Buburuzica Buburuzica Unde ne putem adresa daca nu s-a modificat salariul,conform legii in vigoare? (vezi toată discuția)
Cine poate trage la răspundere! firme private daca nu respectă ... Babic@ Babic@ Cine poate trage la răspundere! Firme private daca nu respectă norme de muncă și salarizare??? (vezi toată discuția)
Recuperare bani de la o firma care nu m-a angajat cu forme legale iftimenina iftimenina Buna ziua !Am lucrat la o firma si nu am fost angajata cum as putea sa imi recupar bani de la ei (nu imi dadeau toti banii lunar si mai am de recuperat 3000 ... (vezi toată discuția)