avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine poate trage la răspundere! Firme private daca nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine poate trage la răspundere! Firme private daca nu respectă ...

Cine poate trage la răspundere!
Firme private daca nu respectă norme de muncă și salarizare???
Cel mai recent răspuns: Babic@ , utilizator 12:46, 15 Noiembrie 2023
În funcție de caz, Inspectoratul Teritorial de Muncă sau Instanța de judecată.
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.... de exemplu, neincheierea unui .ci.m.,etc.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul financiar-contabil poate fi sesizata ANAF-ului.
Buna ziua! Va multumesc frumos pentru Atenția acordată.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sesizare itm împotriva fostului angajator? va rog sa ma ajutați ca nu le am cu legile Mada879 Mada879 Lucrez la o sala de jocuri si acum cateva zile am venit din concediu si am răcit bocna, abia ma puteam tine pe picioare. I-am zis managerei ca nu pot veni si ... (vezi toată discuția)
Contractul de munca cum putem întra în posesia lui ? nu ar ... patrichenicuta patrichenicuta Contractul de munca cum putem întra în posesia lui ? Nu ar trebui sa avem și noi un exemplar ? Unde ar trebui sa merg sa fac o sesizare??? (vezi toată discuția)
Va rog unde as putea sa ma adresez daca stau peste programul ... ralucavasilica@yahoo.com ralucavasilica@yahoo.com Va rog unde asi putea sa ma adresez daca stau peste programul care stau la munca si nu vedem nimic programul in contract e de la 10 la 22 la restaurant dar ... (vezi toată discuția)