Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare spor viza cfp
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare spor viza cfp

Daca in perioada 01.07,2017 si 31,12,2017 s-a acordat sporul pt viza cfp in cuantum de 10% (pana la data de 01,07,2017 sporul fiind 25%) s-a procedat legal?
Potrivit Legii 153/2017, art.15, , in vigoare de la 01.07.2017, personalul care exercită activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, beneficiază de o majorare a salariului de bază cu 10%.
Da, este adevarat, dar tot conform Legii 153/2017 la art.38 - aplicarea legii - pct.2, mentioneaza : Incepand cu data de 01 iulie 2017 se mentin in plata la nivelul acordat pt. luna iunie 2017 pana la 31 decembrie 2017 cunatumul brut al salariilor de baza......precum si cunatumul sporurilor si al celorlalte elemente ale sist. de salarizare care fac parte din salariul brut lunar....... in masura in care personalul ocupa aceeasi functie si isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.
Intrebarea mea este: nu trebuia sa se mentina sporul de 25% pana la 31.12.2017 ?
Nu sunt lamurita, va rog sa-mi dati un raspuns.
Intr-adevar, pana la 31.12.2017 , sporul trebuia sa fie de 25%...