Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... de la ce dată se va aplica art.23 din Legea nr.153 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

de la ce dată se va aplica art.23 din Legea nr.153 /2017 ?

Bună seara !
Vă rugăm frumos să ne lămuriți cu privire la următoarea situație:
- dacă în cazul de față a fost publicat - - în Monitorul Oficial abia la data de 29.05.2018 - Regulamentul pentru spor condiții vătămătoare, atunci, de la ce dată se va aplica art.23 din Legea nr.153 /2017 ?
oanaportar, utilizator
Art.23 a intrat in vigoare la 01.07.2017 ,insa Regulament-cadru elaborat de către fiecare dintre ministerele coordonatoare ale celor 6 domenii de activitate bugetară intra in vigoare de la data publicarii lui in Monitorul Oficial.
Si atunci, daca la data de 01.07.2017 nu exista Regulamentul,
ce se intampla cu art.23 ?
se poate aplica din urma,
dinainte de publicarea Regulamentului,
adica dinainte de data de 29.05.2018 ?

In perioada 01.07.2017 - 29.05.2018
cat nu exista Regulamentul,
se mai acorda spor conditii vatamatoare la salariati ? sau nu ?
Daca nu, atunci, in ce baza
s-ar taia sporul,
pentru ca nu exista determinari
si nu s-au schimbat conditiile de munca,
ci lucram in aceleasi conditii de munca,
asa incat sporul ar trebui mentinut si in perioada respectiva.

Colegii si Sindicatul am discutat aceste probleme ...
dar nu stim cum sa procedam.

Va rugam din suflet un sfat.
Nu se poate aplica retroactiv. .. art.23 nu prevede niciun spor.
Si atunci, in perioada 01.07.2017 - 29.05.2018
nu se acorda niciun spor ? ...
desi angajatii lucreaza in aceleasi conditii de munca ?....

pentru ca pana la data de 01.07.2017
si dupa data de 29.05.2018 /mai exact dupa data de 12.09.2018
- cand s-au facut determinarile DSP ale locurilor de munca,
conditiile de munca au fost aceleasi ....
iar Sindicatul a spus ca salariatii au dreptul la spor ....
si in in perioada 01.07.2017 - 29.05.2018 ...
si atunci, cum facem ?

Va rugam cateva sfaturi. Poate v-ati mai intalnit cu asemenea situatii.
Si atunci,

1. - in perioada 01.07.2017 - 29.05.2018 nu se acorda niciun spor ? ...
desi angajatii lucreaza in aceleasi conditii de munca ?....
pentru ca pana la data de 01.07.2017
si dupa data de 29.05.2018 /mai exact dupa data de 12.09.2018
- cand s-au facut determinarile DSP ale locurilor de munca,
conditiile de munca au fost aceleasi ....
iar Sindicatul a spus ca salariatii au dreptul la spor .... si in in perioada 01.07.2017 - 29.05.2018 ...
si atunci, cum facem ?

2. - o alta problema este cea a salariatilor promovati,
care din 01.01.2018 nu au mai luat sporul,
dar in luna 12.2017 au avut spor,
iar in Lege se spune ca majorarea de 25% se acorda la salariile din 12.2018 ...
si, neexistand nicio derogare,
Sindicatul spune ca si salariatii promovati ar fi trebuit sa ia in continuare spor,
deci, si din 01.01.2018, dar si ca acest spor avut in 12.2017 sa li se acorde majorat cu 25% ....

Va rugam cateva sfaturi.
Poate v-ati mai intalnit cu asemenea situatii.

Nu stim daca se acorda spor in perioada indicata.

Nu stim nici daca salariatilor promovati li se aplica majorarea de 25%,
pentru ca in Lege se spune de majorare,
nu ca acea majorare s-ar da doar la salariul de baza, nu si la spor, ....
( in cazul promovatilor ) ....
si atunci, cum sa rupi in 2 articolul de Lege,
ca sa le dai la cei promovati doar salariul majorat cu 25%, nu si sporul ? ...
iar daca le dai majorarea sporului pentru cei promovati care nu mai este alt post similar,
cum sa le faci majorarea,
daca tot Legea se refera doar la stabilirea salariului de baza pentru acestia,
nu si la spor ....?!?????.....
oanaportar, utilizator