Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... de la ce dată se va aplica art.23 din Legea nr.153 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

de la ce dată se va aplica art.23 din Legea nr.153 /2017 ?

Bună seara !
Vă rugăm frumos să ne lămuriți cu privire la următoarea situație:
- dacă în cazul de față a fost publicat - - în Monitorul Oficial abia la data de 29.05.2018 - Regulamentul pentru spor condiții vătămătoare, atunci, de la ce dată se va aplica art.23 din Legea nr.153 /2017 ?
oanaportar, utilizator
Imi cer scuze, dar tot nu am inteles:
1. - de la ce data se aplica Regulamentul pentru sporuri ?
2. - majorarea de 25% de la 01.01.2018 daca se aplica tuturor salariatilor ?
deci, si celor care au promovat si nu exista functii similare in plata ?
3. - iar in instanta, daca va merge Sindicatul,
judecatorul va putea sa il oblige pe angajator sa dea spor
cf. Regulament sporuri publicat in Monitorul Oficial la data de 29.058.2018 ?
deci, dupa aparitia acestui Regulament,
deci, dupa data de 29.05.2018 ?
- dar daca determinarile sunt facute abia in 12.09.2018,
se poate acorda spor in perioada 29.05.2018 - 12.09.2018 ?
Regulamentul pentru sporuri se aplica de la data publicarii lui in M.Of.

Care majorare de la 01.01.2018 ????

Pentru perioada de dupa data de 29.05.2018, se poate actiona in instanta ca angajatorul sa fie obligat sa acorde sporurile prevazute in acel regulament.
Este vorba despre majorarea de 25% de la 01.01.2018 prevazuta in:

LEGE-CADRU nr. 153 din 28 iunie 2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice
Art. 38: Aplicarea legii
(3) Începând cu data de 1 ianuarie 2018 se acordă următoarele creşteri salariale:
a) cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcţie/salariilor de funcţie,
indemnizaţiilor de încadrare, precum şi cuantumul brut al sporurilor, indemnizaţiilor, compensaţiilor, primelor, premiilor şi al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare
care fac parte, potrivit legii, din salariul lunar brut, indemnizaţia brută de încadrare,
solda lunară/salariul lunar de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice
se majorează cu 25% faţă de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017,
fără a depăşi limita prevăzută la art. 25,
în măsura în care personalul respectiv îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii;

O problema este ca unii salariati au avut spor conditii vatamatoare in luna 12.2017,
insa in urma promovarii in grad ( de la gradul II de exemplu la gradul I, ... ),
pentru cei care nu au avut functii similare in plata,
de la 01.01.2018 li s-a taiat sporul ....?!??......
ori,
art.38 alin.3 spune ca
cei care au avut spor in luna 12.2017,
li se majoreaza sporul cu 25% .....,
Deci, acesti salariati:
- trebuiau sa primeasca spor de la 01.01.2018 ? sau nu ?
- trebuia sa li se majoreze cu 25% sporul avut in luna 12.2017 ?
pentru ca art.38 alin.3 se refera la toti salariatii,
nu exista nici o derogare .....

2. - daca vor da in judecata pe angajator,
salariatii vor primi spor dupa data de 29.05.2018,
chiar daca angajatorul a facut determinarile abia in luna 09.2018 ?
sau dupa emiterea Deciziei angajatorului de acordare spor ?
pentru ca abia in urma determinarilor
se va putea stabili cine si cat spor ( 15% sau 10 % sau nimic ....) va lua fiecare salariat ?
Ce va face instanta ?

oanaportar, utilizator
NU STIM daca acest articol de lege: se aplica la toti salariatii ? sau nu ?
pentru ca nu exista nici o derogare .....

Sindicatul a spus ca:
angjataorul nu are voie sa faca ce interpretari de Lege cum vrea,
sa nu acorde sporul pentru acei salariati promovati care nu au avut functii similare in plata
sau sa nu emita Decizie de acordare spor conform Regulamentului si determinarilor ....
NU STIM daca angajatorul poate sa emita Decizia abia acum
si sa acorde sporul dupa 29.05.2018 ( adica dupa publicarea Regulamentului pentru spor ) ...
..... angajatorul poate sa emita Decizia abia acum si sa dea sporul
dupa data de 29.05.2018 incoace ?