Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna seara. Am un copil cu un cetatean iordanian. Copilul este nascut in Iordania, are certificat de nastere.romanesc si domiciliul in Romania.Varsta copilului este de 9 luni.Momentan eu locuiesc cu sotul si copilul in Iordania.Aici nu se dau alocatii pentru copii.Doresc sa stiu daca in Romania copilul meu are dreptul la alocatia de stat, mai ales ca.eu am intentie sa ma reintorc in tara si ce acte imi sunt necesare. Va multumesc.
Beneficiază de alocație de stat pentru copii și copiii cetățenilor străini și ai persoanelor fără cetățenie rezidenți, în condițiile legii, în România, dacă locuiesc împreună cu părinții. (ar.2din Legea 61/1993)

Acte
[ link extern ] /
Va multumesc.