Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort-Primul termen de judecata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort-Primul termen de judecata

Buna ziua,
Pe data de 12.11.2018,avem prima infatisare la tribunal.
Cererea de divort a fost introdusa de sotul meu.
Este o problema daca nu ma prezint,ce se intampla ?
Sunt de acord cu divortul,renunt la pastrarea numelui,mai putin sa se termine din culpa mea,deoarece sotul vrea daune morale,ca sa scoata bani de la mine,pentru ca trebuie sa plece din casa.
Ancheta sociala se va face inainte de primul termen de judecata?

Multumesc,
Pentru a nu se obține divorțul din culpa dvs exclusivă ar trebui să vă angajați avocat sau măcar să vă prezentați la
termen.
Sper că ați solicitat prin întâmpinare administrarea probei cu martori pentru a demonstra culpa comună în deteriorarea raporturilor familiale.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Trebui sa depuneti intampinare, prin care lamuriti situatia de fapt, si propuneti probele in apararea dumneavoastra, in acord cu art.205 din Codul de procedura civila.

Procesul se poate judeca in absenta dumneavoastra, insa, daca s-au cerut despagubiri, precum si divortul din culpa exclusiva, ar fi de dorit sa va prezentati la fiecare termen de judecata si sa va organizati corespunzator apararea.

In probatiune,solicitati inscrisuri, interogatoriul reclamantului, proba testimoniala cu doi martori.

Instanta de judecata trebuie sa cuantifica despagubirile solicitate.

Daca nu doriti sa participati la fiecare termen de judecata, sunteti reprezentata de avocatul dumneavoastra.