avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort-Primul termen de judecata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort-Primul termen de judecata

Buna ziua,
Pe data de 12.11.2018,avem prima infatisare la tribunal.
Cererea de divort a fost introdusa de sotul meu.
Este o problema daca nu ma prezint,ce se intampla ?
Sunt de acord cu divortul,renunt la pastrarea numelui,mai putin sa se termine din culpa mea,deoarece sotul vrea daune morale,ca sa scoata bani de la mine,pentru ca trebuie sa plece din casa.
Ancheta sociala se va face inainte de primul termen de judecata?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 12:09, 22 Octombrie 2018
Pentru a nu se obține divorțul din culpa dvs exclusivă ar trebui să vă angajați avocat sau măcar să vă prezentați la
termen.
Sper că ați solicitat prin întâmpinare administrarea probei cu martori pentru a demonstra culpa comună în deteriorarea raporturilor familiale.
Ultima modificare: Luni, 22 Octombrie 2018
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Trebui sa depuneti intampinare, prin care lamuriti situatia de fapt, si propuneti probele in apararea dumneavoastra, in acord cu art.205 din Codul de procedura civila.

Procesul se poate judeca in absenta dumneavoastra, insa, daca s-au cerut despagubiri, precum si divortul din culpa exclusiva, ar fi de dorit sa va prezentati la fiecare termen de judecata si sa va organizati corespunzator apararea.

In probatiune,solicitati inscrisuri, interogatoriul reclamantului, proba testimoniala cu doi martori.

Instanta de judecata trebuie sa cuantifica despagubirile solicitate.

Daca nu doriti sa participati la fiecare termen de judecata, sunteti reprezentata de avocatul dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Motive mincinoase la divort varga27 varga27 sotia adepus cerere de divort enumerind multe motive care nu sunt adevarate si anume:-eram violent verbal si fizic atat cu ea cat si cu parintii mei din primul ... (vezi toată discuția)
Divortul Adrianadrian69 Adrianadrian69 de curand am primit citatia de a ma prezenta la divort , as dori sa stiu daca pot sa contest actiunea depusa de sotie pe motiv ca nu din culpa mea sa produs ... (vezi toată discuția)
Divort alina_ion_escu alina_ion_escu intampinarea este obligatorie intr-un proces de divort? si daca nu fac o intampinare ,ce se intampla? daca sunt in concediu medical si nu ma pot prezenta la ... (vezi toată discuția)